KUŠE

lovecké a športové kuše

Kuše a jej história

kuse-historiePrvé zmienky o kuši, vrátane jej širokého nasadenia, pochádzajú z Číny približne z roku 200 pred naši letopočtom. Mnohé dôkazy, ale hovorí o tom, že vynález kuše je ešte starší a pochádza z juhovýchodnej Asie. Nezávisle na Číne bola kuša vyvinutá v 5.storočí pred našim letopočtom v gréckych mestských štátoch. Avšak vzhľadom k dlhému nabíjaniu nebola považovaná za príliš účinnú zbraň s výnimkou obliehání. Toľko ku kuši a jej histórii.

Kuše zažíva svoju renesanciu v druhej polovici 20. storočia, odkedy vďaka novým materiálom ako je hliník, dural a najnovšie materiál CARBON, je možné radikálne zredukovať jej hmotnosť a zvýšiť jej účinnost. Dodnes je kuša užívaná ako športová zbraň, v niektorých krajinách ako lovecké náčinie (v Česku je rovnako ako luk pre lov zakázaná) a objavuje sa vo výzbroji niektorých špeciálnych jednotiek (napr. špeciálne jednotky JAR).

Proti ľahkým zbraniam má totiž výrazne tichší výstrel bez záblesku, preto kuše radíme medzi tiché zbrane, v súčasnosti sú niektoré kuše naviac opatrené aj dopadovým tlmičom tetivy čo má za následok ešte menšiu hlučnosť pri výstrele, ďalej potom má kuša malý spätný ráz a podobne ako v stredoveku je schopná účinne prestreliť aj nepriestrelné vesty!

Ako začať aneb vyberáme kuše.

Kuše si vyberáme podľa druhu predpokladaného využitia:

  • kuše pre zábavu

  • kuše pre športovnú streľbu

  • kuše lovecké

Každé využitie kladie iné požiadavky na vykonávanie kuše. Medzi kuše pre zábavu, strieľanie na krátku vzdialenosť do špeciálných terčov sú ponajviac používané kuše pištoľové, tieto majú efektívny dostrel cca. 20 m, sú preto vhodné aj do menších priestorov ako sú telocvične, kde je možné ich využiť za každého počasia, pozor aj tieto kuše môžu pri neodbornej manipulácii spôsobiť zranenie, preto odporúčame najmä u mladých strelcov zabezpečiť dozor. Pištoľové kuše majú naťahovaciu silu okolo 80 lb, strieľa sa pomocou malých šípok alebo oceľových guličiek, aj tieto kuše delíme na kladkové a reflexné, tie najlacnejšie sú potom zhotovené z kvalitných plastov kvalitnejšie pištoľové kuše majú celokovové telo, lučištia je potom vyrobené zo spec. za tepla lisovaného laminátu.

 

 

Ukážka pištoľové kuše:

KUŠE PIŠTOĽOVÁ KLADKOVÁ CROSSFIRE 2

Objednat v eshopu

Kuše pre športovú streľbu

Tu sa dostávame ku kušiam určeným pre športovú streľbu, táto problematika je pomerne zložitá a obsiahla rovnako ako u všetkých mechanických zbraní, technológia výroby aj použitých materiálov sa vyvíja míľovými kroky. Kombinací najnovších materiálov pre výrobu kuší, rovnako ako špičkových strojov na ich výrobu sa dostávame k veľmi dokonalým mechanickým zbraniam.

Kuše určené pre športovú streľbu sú veľmi presné, už nezáleží toľko na náťahovej sile a rýchlosti vystreleného šípu, pretože ju nepotrebujeme ako u loveckých kuší, ale predovšetkým na presnosti výstrelu. Spravidla používame kuše reflexné. Kuša reflexná sa vyznačuje tým, že nie je opatrené kladkami, rozpätie ramien je preto o niečo väčšie ako u kuší kladkových, taktiež si trúfam tvrdiť že reflexné kuše sú presnejšie pretože kladkový mechanizmus na konci ramien do istej miery ovplivňuje vďaka nepatrným vibráciám dráhu letu šípu, to u reflexných kuší odpadá a ako sa hovorí v jednoduchosti je krása.

Telá kuší sú spravidla vyrobené z hliníka, alebo jeho zliatin najmä kvôli váhe a výborným mechanickým vlastnostiam, tela kuší sú opracované na špičkových CNC frézach kde sa presnosť opracovania dosahuje na stotiny mm. Zvyčajne potom býva telo kuše na pažbe a predpažbia spec. plastom pre príjemný pocit z úchopu kuše. Každý výrobca má potom inú kvalitu použitých plastov, čo sa odráža na konečnej cene kuše.

Dôležitou súčasti kuší a to ako pre športovú streľbu tak kuší loveckých je optický zameriavač, pre jeho uchytenie slúžia Weawer líšt, tie najlacnejšie sú vyrobené z plastov čo pri streľbe za domom iste postačí ale u špičkových kuší sú už tieto Weawer lišty vyrobené z kvalitnej ocele, to zaisťuje dokonalé spojenie kuši s optikou, toto dodáva vynikajúci výkon pri športovej streľbe.

 

Ukážka športovej kuše :

KUŠA REFLEXNÁ EXCALIBUR MICRO ASSASSIN STRATA

Objednat v eshopu

Kuše lovecké, u týchto kuší je kladený dôraz na spoľahlivosť, rýchlosť výstrelu, hlučnosť a v neposlednom rade silu výstrelu, v drtivej väčšine sa používajú kuše kladkové a to predovšetkým pre výbornú dynamiku vystreleného šípu a kompaktné rozmery, ktorým tieto kuše disponujú. Toho všetkého je dosiahnuté pomocou dômyselne navrhnutého a vykonaného systému kladiek, ktoré sú umiestnené na koncoch ramien kuše.

Naťahovacia sila sa pohybuje od 180 - 225 lb, pretože naťahovanie takto silných kuší je už fyzicky náročné a to najmä pri opakovanej streľbe, preto odporúčame použiť naťahovák tetivy, ktorý pomocou jednoduchého kladkového mechanizmu nám značne uľahčí prácu to je jedna z možností, alebo sú kuše opatrené špeciálným naťahovacím mechanizmom zabudovaným v tele kuše, čo ale čiastočne zvyšuje ich váhu aj rozmer, tela kuší sú rovnako ako u športových kuší vyrobená z hliníka, alebo ich slitin. Ramena kuší potom z High - Tech laminátu, kladky potom buď oceľové odľahčené, alebo opäť z hliníka, alebo jeho slitin. Velmi dôležité je kvalitné opracovanie všetkých súčastí a to nielen tela kuše, kulisy pre uloženie lučištia, Weawer lišty alebo lučište, ale veľmi dôležité je perfektné spracovanie spúšťového mechanizmu, ktorý zabezpečuje nielen spoľahlivý výstrel ale tiež bezpečnosť pri streľbe. Kuše sú potom opatrené poistkou spúšte ktorá zabraňuje náhodnému výstrelu rovnako ako výstrelu bez šípu tzv. DRY FIRE, tento výstrel z kuše naprázdno môže spôsobiť nielen poškodenie kuše ale aj zranenia strelca !

 

Ukážka loveckej kuše:

KUŠA KLADKOVÁ BARNETT HYPERGHOST

Objednat v eshopu

Lov srncov kušou Ohio USA:

Veríme, že ste si urobili obraz o tom, ako kuše pracujú io základnej problematike a pomohli sme Vám s jej výberom.
Autor článku.Ing.Schneider Tomáš
V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať.
Tel . +420 775 295 002

Streľbou z kuše sa zaoberám už niekoľko rokov, každoročne organizujeme lovecké výpravy a zúčastňujem rôznych streleckých súťaží, preto ak by ste potrebovali s výberom kuše Vám rád poradím, a to na mojich stránkach si kušu za najlepšie internetové ceny v SR ju určite vyberiete.

https://www.epuskohlad.sk/